MANEWRY 2015

Zdarzenie masowe w ZSTiO nr 3 w Katowicach – ćwiczenia

1.XII.2015 r. w naszej szkole odbyły się ćwiczenia OSP Kostuchna – MANEWRY 2015!. Założeniem ćwiczeń, z którymi zmagali się nasi uczniowie, studenci Ratownictwa Medycznego oraz druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej Katowice – Kostuchna było  poprawienie skuteczności tzw. „ZŁOTEJ GODZINY” w zdarzeniach masowych.

„Około godz.  12.00 na terenie ZSTiO nr 3 w Katowicach podczas przerwy lekcyjnej uczniowie usłyszeli wybuch, a następnie zobaczyli silny dym unoszący się z pomieszczeń na poziomie -1.  Prawdopodobnie doszło do wybuchu butli gazowej, znajdującej się w bufecie szkolnym.

Nikt nie wyszedł o własnych silach, słychać jedynie krzyki i wołanie o pomoc. Osoby znajdujące się w szkole miały uniemożliwioną drogę dotarcia do poszkodowanych i udzielenia im pomocy. W tym momencie na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane dwa zastępy straży pożarnej oraz zespół ratownictwa medycznego.

Po rozpoznaniu sytuacji, na miejscu zdarzenia stwierdzono iż występuje duża liczba poszkodowanych w strefie niebezpiecznej. W  pierwszej kolejności ewakuowano  rannych.  Następnie poprzez segregacje przystąpiono do udzielania pomocy, zabezpieczenia ran oraz przygotowania do transportu. W tym momencie ważną rolę odegrał szkolny klub ratowniczy „Abram Patrol”.  Miał on  za zadanie pomóc zespołowi ratownictwa medycznego w szybkim zabezpieczeniu rannych.”
[źródło: OSP Kostuchna]

manewry1 manewry2 manewry3 manewry4 manewry5 manewry6 manewry7 manewry8 manewry9 manewry10 manewry11 manewry12 manewry13