ARISS

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna [ISS] – ciągle jeszcze w budowie – posiada stałą załogę astronautów, z których wielu posiada amatorską licencję radiową.Towarzystwa radioamatorów z krajów partnerskich ISS – USA, Kanada, Rosja, Europa i Japonia – powołały ARISS, roboczą grupę wolontariuszy ukierunkowaną na rozwój i przeprowadzanie łączności amatorskich za pomocą zainstalowanej na statku kosmicznym stacji. ARISS-Europe to europejska filia ARISS.

Stacja radioamatorska na pokładzie ISS składa się z kilku urządzeń. Początkowe urządzenie, przenośny transceiver VHF, znajduje się w części cargo zwanej Zarya. Urządzenie fazy 2 umieszczono w module serwisowym o nazwie Zvesda. Jest to stacja wielopasmowa i wielomodułowa.

Pokładowa stacja ARISS zapewnia stałą platformę kosmiczną dla społeczności radioamatorów rozsianych po całym świecie. Kilka modułów pracy zostało zautomatyzowanych i są one wykorzystywane przez stacje naziemne bez udziału załogi. Kosmonauci i astronauci także wykorzystują stację do łączności z naziemnymi stacjami radioamatorskimi w wolnym czasie.

Agencje kosmiczne powierzyły ARISS zadanie organizowania łączności dla szkół. Po zaplanowaniu łączności, wolontariusze będący operatorami amatorskich łączności satelitarnych montują stację naziemną w wybranej szkole. W czasie 10 minutowej łączności ze stacją kosmiczną astronauta odpowiada na pytania przygotowane przez uczniów.

Więcej szczegółów znajduje się na stronie School Contacts [Łączności szkół]

Ze strony naszej szkoły opiekę techniczną sprawuje mgr Jerzy Zajda – SP9BGS/SN9M oraz Szkolny Klub Amatorskiej Łączności Radiowejprzy ZSTIO nr 3 im. E. Abramowskiego – posiadający pozwolenie radiowe nr139/k/f/2007 z przydzielonym znakiem wywoławczym SP9ZHQ (sp9zhq@wp.pl).



Prace nad przygotowaniem połączenia:

Przygotowania do łączności

Przygotowania do łączności

ariss

Główna antena kierunkowa

Antena rezerwowa dla ARISS

Antena rezerwowa dla ARISS

Karta QSL wydarzenia

Karta QSL wydarzenia

Pozwolenie dla znaku SN0ISS

Pozwolenie dla znaku SN0ISS


Linki – Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS):