wrz

Rajd Historyczny – zwycięstwo naszej szkoły!

Rajd Historyczny 27.09.2017

W środę 27 września, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XII  Rajdzie historycznym organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej. Razem z innymi szkołami z woj. Śląskiego spotkaliśmy się w Gliwicach, a następnie przejechaliśmy do miejscowości Barut. Na miejscu, dowiedzieliśmy się o tragicznej zbrodni jakiej dokonano na polskich żołnierzach z oddziału Bartka (Narodowe Siły Zbrojne). Zwiedziliśmy miejsce w którym zamordowano partyzantów, a następnie przy krzyżu złożyliśmy znicze i kwiaty.

Kolejnym punktem Rajdu był wyjazd do Jemielnicy, gdzie po zjedzonym obiedzie rozpoczęła się rywalizacja wszystkich szkół. Pierwszym zadaniem był konkurs odnośnie wiedzy jaką zdobyliśmy tego dnia o zgrupowaniu Bartka, a następnie musieliśmy przedstawić przed wszystkimi uczestnikami Rajdu wybranego bohatera narodowego. Nie było łatwo!
Ale z dumą mogę oznajmić, że nasza szkoła wygrała! Na koniec dodam, że bardzo się cieszę, że mogłam wziąć udział w tym wyjeździe i poznać rówieśników o podobnych zainteresowaniach jak ja. Dodatkowo dzięki pracownikom Instytutu Pamięci Narodowej mogliśmy poszerzyć nasza wiedzę i przeżyć wspaniałą przygodę. Polecam wszystkim!

Martyna z kl. 3 foto

Dnia 27 września 2017 roku uczniowie z naszej szkoły mieli okazje uczestniczyć w rajdzie historycznym organizowanym przez IPN wraz z czterema szkołami (w tym gronie znalazło się między innymi liceum ogólnokształcące imienia Adama Mickiewicza).
Całą wycieczkę można podzielić na trzy etapy.
Pierwszy obejmował aspekt turystyczny, gdzie mieliśmy możliwość pooglądać oraz przejść po miejscach, w których doszło do tragicznych, ale i ważnych momentów dla Polskiego podziemia.
Druga część to postoje wykorzystywane przez przewodnika na opowiedzenie nam o miejscach oraz osobach.
Ostatnia czyli tez chronologicznie ostatnia część rajdu to posiłek oraz późniejszy konkurs wiedzy z rajdu oraz o postaciach historycznych.
Każda szkoła była zobowiązana do wystawienia trzech osób reprezentujących, które wezmą udział w dwóch konkurencjach; pierwszej- polegającej na odpowiedzeniu na pytania przygotowane przez organizatorów oraz drugiej- przygotowanie oraz umiejętne zaprezentowanie wybranej przez siebie postaci z omawianego okresu.
Tutaj też należy wspomnieć, iż uczniom naszej szkoły udało się zająć pierwsze miejsce!

Jacek Bieryło

GRATULUJEMY DRUŻYNIE „Abramowskiego”