paź

Abramowski na Śląskim Festiwalu Nauki -ZAPRASZAMY!

Szanowni Państwo,
Drodzy Uczniowie,

uprzejmie informuję o możliwości indywidualnego oraz rodzinnego uczestnictwa w 5. Śląskim Festiwalu Nauki KATOWICE, w niedzielę, 10 października br. w Katowicach (plenerowe Miasto Nauki rozciągające się od rynku w aż do ul. Dudy-Gracza). Tego dnia będzie można uczestniczyć w warsztatach i wykładach w trybie stacjonarnym, a także zapoznać się z blisko 200 pokazami naukowymi w kilkunastu strefach specjalnych. Wszystkie atrakcje naukowe zaprojektowano z myślą o wszystkich grupach wiekowych, które wspólnie mogą korzystać z oferty edukacyjnej Festiwalu. Program, a także wszelkie informacje dotyczące Festiwalu dostępne są na stronie www.slaskifestiwalnauki.pl.

Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 3 im. Edwarda Abramowskiego w Katowicach również uczestniczy czynnie w Festiwalu. Nasze stanowisko, pt. „FotEle w Abramowskim – fotografia i elektronika” znajdować się będzie w obszarze Technika. Przybliżymy tajniki fotografii dając możliwość robienia i drukowania zdjęć (Fotobudka) oraz pokażemy historię fotografii za pomocą wystawy aparatów fotograficznych. Wykorzystamy zjawiska elektroniczne w głośniku plazmowym (rodzaj głośnika, w którym funkcję membrany pełni łuk elektryczny wytwarzający plazmę), w transformatorze Tesli (transformator powietrzny wytwarzający wysokie napięcie) oraz kuli plazmowej (szklana kula wypełniona odpowiednią mieszaniną gazów szlachetnych, wewnątrz której wiją się wstęgi wyładowań elektrycznych pierścieniowych). Zaprezentujemy elektrycznego gokarta. Ponadto pokarzemy roboty Lego Mindstorms (pełzający wąż, strzelający skorpion), które posiadające unikalne cechy i program, który kontroluje ich zachowaniem.

Zapraszam do uczestnictwa w Festiwalu oraz odwiedzenia naszego stanowiska.

Z wyrazami szacunku,
Wojciech Lubczyk