gru

Dzień Ireny Sendlerowej w Abramowskim -14.12.2018 r.

Rok 2018 jest Rokiem Ireny Sendlerowej. Irena Sendlerowa jest niezwykle inspirującą postacią, która poprzez swoją działalność podczas II wojny światowej uratowała wiele istnień, głównie dzieci narodowości żydowskiej. Często narażała przy tym swoje życie. Działała z czystej dobroci serca, gdyż uważała, że człowieka powinno oceniać się nie przez pryzmat wiary, pochodzenia czy koloru skóry, ale przez to jakim człowiekiem jest dla innych. W naszej szkole postanowiliśmy upamiętnić bohaterkę w sposób szczególny.  Wszystkie korytarze zostały ozdobione łańcuchem papierowych „ludzików” symbolizujących ok. 2,5 mln dzieci żydowskich uratowanych z Getta Warszawskiego przez Sendlerowąi jej współpracowników.  Ponadto uczniowie obejrzeli film przygotowany przez Dominika Kozoka i Alberta Murasa, a głosu do niego użyczyła Julia Rutkowska z klasy 3 FOTO. Dodatkowo odbył się konkurs literacki oraz quiz przygotowany przez Panią Katarzynę Kolebacz, Panią Barbarę Limańską oraz panią Annę Suchańską. Wyniki obu konkursów zostaną ogłoszone wkrótce.

Julia Drewicz 2LIC

Irena Sendlerowa – bohaterka odznaczona Orderem Uśmiechu, Orderem Orła Białego, Orderem Ecce Homo, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem „Za Zasługi w Służbie Zdrowia” i Złotym Krzyżm Zasługi. Czy wszyscy zdawaliśmy sobie sprawę ze skali zasług tej kobiety?
14 grudnia 2018 roku korytarze szkoły zostały ozdobione wycinankami wykonanymi przez uczniów klasy III FOTO. Girlandy trzymających się za ręce dzieci zwieszono na ścianach. Ten prosty symbol pokazuje ilość dzieci żydowskich uratowanych przez Irenę Sendlerową. Do ważnych wydarzeń dnia należały obejrzenie w salach lekcyjnych filmu przygotowanego przez uczniów klasy III FOTO Dominika, Alberta i użyczającej głosu Julii oraz rozwiązanie quizu na temat życia i działań  Ireny Sendlerowej. Dodatkowo przeprowadzono konkurs literacki, którego wyniki oraz wyniki quizu zostaną ogłoszone w nadchodzącym tygodniu, a nagroda będzie wręczona 21 grudnia 2018 roku.

Katarzyna Kolebacz

Fot. Kamil Jurczyński

Fot. Anna Suchańska

Film „Irena” – Domink Kozok (reżyseria, scenariusz), Albert Muras (montaż, animacje) , Julia Rutkowska (lektor)- 3 Foto