Technikum Elektroniczne – TECHNIK ELEKTRONIK
Klasa technikum elektronicznego, przedmioty zawodowe teoretyczne i praktyczne realizują kształcenie w zawodzie: technik elektronik (311408). Przedmiotami rozszerzonymi są: fizyka oraz matematyka. Pierwszym językiem obcym jest język angielski, kontynuacja nauczania, drugim językiem obcym jest język niemiecki nauczany od podstaw lub kontynuacja nauczania.
Synteza |
Technik elektronik instaluje, montuje, konserwuje i naprawia aparaturę i urządzenia elektroniczne; organizuje i wykonuje prace w placówkach badawczo-rozwojowych, zakładach wytwórczych i naprawczych oraz w innych gałęziach przemysłu i jednostkach, gdzie są szeroko stosowane urządzenia elektroniczne; znajduje zatrudnienie w zakładach przemysłu elektronicznego, w zakładach wykorzystujących i eksploatujących urządzenia i sprzęt elektroniczny, w laboratoriach badawczych i pracowniach konstrukcyjno-technologicznych, w warsztatach naprawczych sprzętu elektronicznego. |
Zadania zawodowe | montowania i uruchamiania elementów, układów i urządzeń elektronicznych;wykonywania instalacji i instalowania urządzeń elektronicznych;użytkowania instalacji elektronicznych i urządzeń elektronicznych;konserwowania i naprawy instalacji elektronicznych i urządzeń elektronicznych |
Kwalifikacje | ELM.02. Montaż oraz instalowanie układów i urządzeń elektronicznych ELM.05. Eksploatacja urządzeń elektronicznych |
Technik elektronik to jeden z najbardziej wszechstronnych i najbardziej obecnie poszukiwanych na rynku pracy zawodów związanych z nowoczesnymi technologiami, stanowiący doskonałą podstawę do dalszego, w tym i indywidualnego rozwoju.
Swoje umiejętności będziesz rozwijał pod kierunkiem doświadczonej kadry pedagogicznej z wykorzystaniem najnowszej bazy dydaktycznego sprzętu elektronicznego (w wakacje 2020 r. w ramach projektu unijnego planowany jest remont i wyposażenie pracowni do praktycznej nauki zawodu: pracowni elektryczno-elektronicznej oraz informatyczno-elektronicznej), w tym bijącej rekordy popularności platformy Arduino w wersjach Uno, Nano, Pro Mini (AVR) i Due (ARM Cortex).
Swoje umiejętności będziesz rozwijał pod kierunkiem doświadczonej kadry pedagogicznej z wykorzystaniem najnowszej bazy dydaktycznego sprzętu elektronicznego (w 2020 r. w ramach projektu unijnego wyremontowano i wyposażono pracownie do praktycznej nauki zawodu: pracownię elektryczno-elektroniczną oraz pracownię informatyczno-elektroniczną).
W 2021 r. rozpoczynamy realizację projektu unijnego, w ramach którego uczniowie tej klasy będą mogli skorzystać z doradztwa edukacyjno-zawodowego, kursów doskonalących, kursów kwalifikacyjnych oraz staży uczniowskich, za odbycie których otrzymają wynagrodzenie.
Stale współpracujemy z firmami z branży elektronicznej i pokrewnych, dzięki czemu masz możliwość m. in. odbywania ciekawych praktyk zawodowych.
Przy naszym technikum prężnie działa Szkolne Koło SIMP – członkowie mogą wziąć udział w darmowych szkoleniach dających różne uprawnienia potrzebne do działalności w branży (uprawnienia energetyczne, operatorów wózków widłowych itp.).
Od kilku lat najlepsi uczniowie i absolwenci naszego technikum biorą udział w projektach mobilności zawodowych, realizowanych w ramach Programu Erasmus+ . Wyjeżdżając za granicę, odbywają czterotygodniowe praktyki i staże zawodowe zgodnie ze specyfiką zawodu. Praca w zagranicznych przedsiębiorstwach oraz pobyt za granicą to szansa nabycia szeregu kompetencji, nie tylko zawodowych ale również językowych, społecznych, kulturowych czy osobistych. W ramach dotychczasowych projektów praktyki i staże zawodowe odbywały się we włoskich i w hiszpańskich firmach.
W nowej perspektywie na lata 2021-2027 nasza szkoła otrzymała Akredytację Programu Erasmus+ w sektorze Kształcenie i Szkolenia Zawodowe oraz w sektorze Edukacja Szkolna. Przyznanie Akredytacji jest gwarancją regularnego otrzymywania dofinansowania na działania związane z zagranicznymi mobilnościami zawodowymi i edukacyjnymi do końca 2027 roku. W praktyce oznacza to, że kolejne roczniki naszych uczniów i absolwentów będą miały szansę odbyć praktyki i staże zawodowe za granicą, a także uczestniczyć w zagranicznych mobilnościach edukacyjnych.
Kameralny charakter szkoły przyczynia się do przyjaznego i bezkonfliktowego klimatu, czego dowodem są częste wizyty oraz odwiedziny absolwentów i spotkania klasowe.
Będąc uczniem tej klasy zdobędziesz umiejętności związane z:
- instalacją i eksploatacją urządzeń elektronicznych,
- pomiarami parametrów urządzeń elektrycznych i elektronicznych,
- instalacją systemów telewizji cyfrowej naziemnej i satelitarnej,
- projektowaniem i instalacją sieci komputerowych,
- administracją sieci i systemów komputerowych,
- automatyką przemysłową i robotyką.
Ponadto nauczysz się:
- programować sterownik PLC
- projektować systemy mikroprocesorowe (Internet of Things, Wearable Technology) na bazie mikrokontrolerów AVR i ARM (Arduino, Nucleo, NodeMCU)
- programować mikrokontrolery w różnych językach programowania
- projektować i programować roboty LEGO MINDSTORMS
- …i poznasz tajniki wydruku 3D!
Przygotujemy Cię również do podjęcia studiów na kierunkach technicznych, takich jak elektronika, automatyka i robotyka, informatyka oraz wielu innych blisko związanych tematycznie z programem nauczania naszego technikum.