gru

LEKCJA HISTORII W MUZEUM PRZY KOPALNI ”WUJEK”

We wtorek 10.12.2019r. klasy 1LOg i 1Fg udały się do Muzeum Izby Pamięci KWK „Wujek”. Przedstawiono im historię kopalni oraz dramatyczne wydarzenia związane z pacyfikacją zakładu 16.12.1981r. Uczniom zaprezentowano eksponaty uwieczniające rozwój górnictwa oraz przedmioty z czasów PRL-u. Nie zabrakło również dowodów rzeczowych z tragedii lat osiemdziesiątych, takich jak: przestrzelony hełm zamordowanego 21 letniego Janka Stawisińskiego, a także pociski i łuski zebrane na terenie kopalni. Częścią prezentacji było również przedstawienie makiety ilustrującej pacyfikację zakładu. Na zakończenie spotkania wyświetlono film dokumentalny, w którym wypowiadali się poszkodowani i ich rodziny. Każdy ze zwiedzających zapamięta tragiczne wydarzenia, które miały miejsce w czasie stanu wojennego.

Kamil Święs i Oliwia Podhorska