ARISS
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna [ISS] – ciągle jeszcze w budowie – posiada stałą załogę astronautów, z których wielu posiada amatorską licencję radiową.Towarzystwa radioamatorów z krajów partnerskich ISS – USA, Kanada, Rosja, Europa i Japonia – powołały ARISS, roboczą grupę wolontariuszy ukierunkowaną na rozwój i przeprowadzanie łączności amatorskich za pomocą zainstalowanej na statku kosmicznym stacji. ARISS-Europe to europejska filia ARISS.
Stacja radioamatorska na pokładzie ISS składa się z kilku urządzeń. Początkowe urządzenie, przenośny transceiver VHF, znajduje się w części cargo zwanej Zarya. Urządzenie fazy 2 umieszczono w module serwisowym o nazwie Zvesda. Jest to stacja wielopasmowa i wielomodułowa.
Pokładowa stacja ARISS zapewnia stałą platformę kosmiczną dla społeczności radioamatorów rozsianych po całym świecie. Kilka modułów pracy zostało zautomatyzowanych i są one wykorzystywane przez stacje naziemne bez udziału załogi. Kosmonauci i astronauci także wykorzystują stację do łączności z naziemnymi stacjami radioamatorskimi w wolnym czasie.
Agencje kosmiczne powierzyły ARISS zadanie organizowania łączności dla szkół. Po zaplanowaniu łączności, wolontariusze będący operatorami amatorskich łączności satelitarnych montują stację naziemną w wybranej szkole. W czasie 10 minutowej łączności ze stacją kosmiczną astronauta odpowiada na pytania przygotowane przez uczniów.
Więcej szczegółów znajduje się na stronie School Contacts [Łączności szkół]
Ze strony naszej szkoły opiekę techniczną sprawuje mgr Jerzy Zajda – SP9BGS/SN9M oraz Szkolny Klub Amatorskiej Łączności Radiowejprzy ZSTIO nr 3 im. E. Abramowskiego – posiadający pozwolenie radiowe nr139/k/f/2007 z przydzielonym znakiem wywoławczym SP9ZHQ (sp9zhq@wp.pl).
Prace nad przygotowaniem połączenia:
Linki – Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS):