kwi
19
2018

RENEX Soldering Championship Poland 2018 – debiut reprezentanta naszej szkoły na prestiżowej imprezie!

Czy lutowanie – codzienna, czasem mocno powtarzalna i monotonna czynność wykonywana przez praktycznie każdego elektronika – może być sztuką? Okazuje się, że tak – dowiodło tego siedemdziesiąt najlepszych w Polsce młodych specjalistek i specjalistów zajmujących się tymże właśnie lutowaniem, uczestniczek i uczestników trzeciej edycji Mistrzostw Polski w Lutowaniu, czyli RENEX Soldering Championship Poland 2018, odbywających się we Włocławku. W pierwszym dniu mistrzostw, 18 kwietnia, rywalizowali uczniowie i studenci – wśród nich reprezentant naszej szkoły, Michał Poplucz z klasy IVFE.

Prestiżowe, elitarne Mistrzostwa Polski w Lutowaniu, organizowane przez firmę RENEX, przy wsparciu wielu znanych marek, jak m. in. Yamaha czy Pace oraz patronacie ESA, serwisu elektroda.pl i wielu innych, odbyły się w pięknie urządzonym Centrum Kultury Browar B, położonym niedaleko Wisły.

Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody ściśle związane z tematyką mistrzostw – za pierwsze miejsce stacja lutownicza PACE ST50 o wartości ponad 2000 zł.

Podczas zawodów uczestnicy musieli wykazać się wysokimi umiejętnościami związanymi z techniką lutowania elementów elektronicznych, porażającą wręcz precyzją montażu, doborem stopu lutowniczego i topnika, rozpoznawaniem i prawidłowym montowaniem układów scalonych SMD, znajomością przepisów BHP, wreszcie – musieli utrzymać zabójcze tempo montażu. Na wykonanie zadania, polegającego na zlutowaniu obwodu elektronicznego według przekazanej dokumentacji, z wykorzystaniem specjalnie przygotowanych elementów i przy użyciu najnowocześniejszych stacji lutowniczych wraz z zestawem odpowiednich narzędzi uczestnicy mieli zaledwie 45 minut.

Spośród siedemdziesięciu zawodników podzielonych na pięć grup eliminacyjnych wyłoniono czternastu finalistów. Na uwagę zasługuje fakt, że żadnemu z uczestników eliminacji nie udało się osiągnąć maksymalnego przewidzianego przez organizatorów wyniku, czyli 385 punktów, co świadczyć może o skali trudności zadania. Sędziowie bardzo szczegółowo, nieraz przy zastosowaniu zaawansowanych technologii sprawdzali pracę każdego z zawodników.

Naszemu reprezentantowi nie udało się co prawda awansować do ścisłego finału, ale już sam udział w tej imprezie, znalezienie się w absolutnej krajowej czołówce, wiąże się z wielkim prestiżem i uznaniem. Michał w rozmowie tuż po zawodach, już na spokojnie przyznał, że było to dla niego bardzo ciekawe doświadczenie i – mimo lekkiego niedosytu z powodu braku awansu do finału – ogólnie jest zadowolony z występu. Liczymy, że jego entuzjazm udzieli się młodszym kolegom i w przyszłorocznej, IV edycji Mistrzostw, reprezentant naszej szkoły znajdzie się w finałowej czternastce, a może nawet…

Gratulujemy Michałowi i dziękujemy opiekunom i promotorom imprezy w naszej szkole, czyli panom Dariuszowi Michalskiemu i Rafałowi Wileczkowi za wsparcie i pomoc w przygotowaniach do zawodów.

Galeria zdjęć z III edycji Mistrzostw już dostępna na oficjalnej stronie rsc.zone.