wrz
6
2021

Szczepienia uczniów przeciw COVID-19 w szkołach

525x221

We wrześniu br. rozpocznie się akcja szczepień przeciw COVID-19 uczniów w wieku 12-18 lat, na terenie szkół i placówek, według harmonogramu ogłoszonego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Resort edukacji przygotował zasady jej organizacji, czas i miejsce wykonywania szczepień, obowiązki informacyjne wobec rodziców uczniów, zadania i obowiązki dyrektora szkoły, pielęgniarki i higienistki szkolnej oraz wychowawców i innych pracowników zaangażowanych w proces szczepień, jak również zagadnienia związane ze sporządzeniem wymaganej dokumentacji oraz opieki i organizacji zajęć dydaktyczno-wychowawczych dla chętnych uczniów przystępujących do szczepień.

Z akcji szczepień mogą również skorzystać zainteresowani pracownicy szkoły oraz rodziny uczniów.

W pierwszym tygodniu września będzie prowadzony w szkołach tydzień informacyjny o szczepieniach. Odbędą się lekcje o zdrowiu oraz spotkanie z rodzicami o charakterze informacyjno-edukacyjnym. W drugim tygodniu zostaną zebrane deklaracje od rodziców (https://www.gov.pl/attachment/21d74a45-cfbb-419f-9ce6-eee60cf7a86c) i wypełnione formularze ze zgodą (https://www.gov.pl/attachment/3747f81a-e62c-46ae-a6a7-e682ae6ac21b), tak by w trzecim tygodniu września ruszyć ze szczepieniami uczniów.

Szczepienie przeciwko COVID-19 jest dobrowolne, natomiast zalecane przez ekspertów. Dodatkowo warto wskazać, że szczepienie jest nieodpłatne, zaś w przypadku schorzeń dziecka lub wątpliwości co do bezpieczeństwa przyjęcia szczepionki, rodzice powinni indywidualnie je rozstrzygać w porozumieniu z lekarzem leczącym dziecko lub na etapie dopuszczania do szczepienia przez lekarza.

Punkty szczepień zapewnią m.in. obecność lekarza podczas kwalifikacji do szczepienia dziecka, przygotowanie kadry zespołu szczepiącego.

Minister Zdrowia zaznaczył, że szczepionki zostały dopuszczone do stosowania po przejściu odpowiedniej procedury potwierdzającej ich bezpieczeństwo i skuteczność. Wskazał, które szczepionki mogą być podawane dzieciom od 12. roku życia, a także przywołał dane związane z badaniami klinicznymi w tej grupie wiekowej. Podkreślił, że działania niepożądane wśród nastolatków w wieku od 12 do 17 lat są podobne do tych, jakie pojawiają się u osób po 18. roku życia i starszych. Zazwyczaj mają one łagodny charakter i obejmują: ból i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia, gorączkę, zmęczenie, ból głowy, mięśni i stawów.

Do szczepienia przeciwko COVID-19, podobnie jak w populacyjnych punktach szczepień, wymagana jest zgoda przedstawiciela ustawowego dziecka/rodzica na świadczenie profilaktyczne (przeprowadzenie szczepienia), złożona na kwestionariuszu wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem.

Rodzice lub inne osoby bliskie dziecku (np. opiekun faktyczny wyznaczony przez rodzica) mają prawo być obecni przy szczepieniu, które jest świadczeniem medycznym, zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy z 6.11.2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, z wyjątkami wymienionymi w pkt 6.

W kwestii przygotowania dziecka na szczepienie, rodzice powinni zapoznać się z informacją opracowaną przez MEiN i MZ – Szczepienia uczniów w wieku 12 – 18 lat. Rekomendacje dla rodziców (https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/organizacja-szczepien–informacja-dla-dyrektorow-szkol-i-placowek, dostęp z 23.08.2021 r.).