Technologie przyszłości – utworzenie nowoczesnych pracowni w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 3 w Katowicach

logo ue

Miasto Katowice uzyskało dofinansowanie z Unii Europejskiej dla projektu:

Technologie przyszłości – utworzenie nowoczesnych pracowni w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 3 w Katowicach

Podmiotami realizującymi projekt są: Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 3 im. Edwarda Abramowskiego w Katowicach oraz Centrum Usług Wspólnych w Katowicach.

Program: Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027

Priorytet: FESL.10.00-Fundusze Europejskie na transformację

Działanie: FESL.10.14-Infrastruktura kształcenia zawodowego

Fundusz: Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji (FST)

Cel i opis projektu:

Celem głównym projektu jest podniesienie atrakcyjności kształcenia zawodowego ZSTiO nr 3 im. Edwarda Abramowskiego w Katowicach na obszarze Subregionu Centralnego poprzez stworzenie nowoczesnych warunków kształcenia zawodowego w branżach inteligentnych specjalizacji i zawodach poszukiwanych na regionalnym i krajowym rynku pracy.

Cel ten zostanie osiągnięty poprzez realizację robót budowlanych polegających na nadbudowie nad istniejącą salą gimnastyczną budynku jednokondygnacyjnego z wyposażeniem oraz budowie nowego, trzykondygnacyjnego budynku przy Technikum nr 12 w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 3 w Katowicach.

Przedmiotem projektu jest utworzenie, w nowo powstałych budynkach, w pełni wyposażonych:

- pracowni/warsztatu elektronicznego,

- pracowni fotograficznej z cykloramą i antresolą,

- pięciu nowoczesnych pracowni komputerowych oraz sal do indywidualnej nauki zawodu,

- zaplecza socjalnego i sanitariatów.

Nowo powstała infrastruktura edukacyjna posłuży kształceniu zawodowemu w zawodach: Technik Fotografii i Multimediów, Technik Elektronik, Technik Szerokopasmowej Komunikacji Elektronicznej oraz utworzeniu nowego kierunku kształcenia w branży teleinformatycznej – innowacji e-sport dla jednej z klas.

Dodatkowo projekt odpowiada na wyzwania związane z zieloną transformacją, tj. przewiduje montaż paneli fotowoltaicznych oraz pompy ciepła, a teren dachu stanowić będzie także powierzchnię wykorzystywaną jako przestrzeń zielona, służąca uczniom i nauczycielom szkoły do zajęć z edukacji ekologicznej.

Efektem projektu będzie rozbudowa bazy dydaktycznej szkoły, pozwalająca na podniesienie jakości kształcenia zawodowego, zwiększenia jego dopasowania do wymagań regionalnym i krajowym rynku pracy, a także utworzenie nowego kierunku kształcenia. Realizacja projektu przyczyni się także do osiągnięcia celów wynikających z Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji Województwa Śląskiego 2030.

Okres realizacji projektu: 01.03.2023 – 29.12.2028

Całkowita wartość projektu: 40 049 143,64 zł

w tym:

dofinansowanie z Funduszy Europejskich: 30 036 857,73 zł

dofinansowanie z Budżetu Państwa: 4 004 914,36 zł

wkład własny: 6 007 371,55 zł

#FunduszeUE