Jestem zawodowcem 3.0 – rozwój kształcenia zawodowego poprzez kursy dla uczniów i nauczycieli oraz wsparcie praktycznej nauki zawodu

FE_SL_kolor_poziom_br

Miasto Katowice uzyskało dofinansowanie z Unii Europejskiej dla projektu:

Podmiotem realizującym projekt jest Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 3 w Katowicach

Celem projektu jest łagodzenie skutków transformacji w kierunku neutralnej dla klimatu gospodarki poprzez podniesienie kwalifikacji zawodowych, w tym umiejętności praktycznych u uczniów i nauczycieli praktycznej nauki zawodu w Technikum nr 12 wchodzącego w skład Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 3 w Katowicach (ZSTIO nr 3), kształcącego na kierunku technik fotografii i multimediów, technik elektronik i technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej poprzez przeprowadzenie kursów dla uczniów i nauczycieli praktycznej nauki zawodu oraz doposażenie i adaptację pracowni, a tym samym podniesienie jakości kształcenia w placówce.

Projekt skierowany jest do osób uczących się i pracujących lub/i zamieszkujących na obszarze jednego z 7 podregionów województwa śląskiego, określonych w Terytorialnym Planie Sprawiedliwej Transformacji Województwa Śląskiego 2030, tj. podregionu katowickiego, w liczbie 60 uczniów/uczennic ( 30 K, 30 M) oraz 15 nauczycieli/nauczycielek (6 K, 9 M) Technikum nr 12 wchodzącego w skład Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 3 w Katowicach (ZSTIO nr 3).

Przedmiotem projektu jest organizacja kursów zawodowych dla uczestników projektu (zarówno uczniów jak i nauczycieli), a także zaadaptowanie i doposażenie pracowni praktycznej nauki zawodu w sprzęt niezbędny do przeprowadzenia kursów oraz sprzęt, który zbliża warunki realizacji praktycznych zajęć do współczesnych realiów rynku pracy.

Efektem projektu będzie atrakcyjne i efektywne kształcenie oraz podnoszenie kwalifikacji w podregionie górniczym poprzez realizację kursów dla kierunków zawodowych technik fotografii i multimediów, technik elektronik i technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej dla uczniów oraz nauczycieli praktycznej nauki zawodu, co poprawi jakości edukacji zawodowej i dostosuje ją do potrzeb zielonej i cyfrowej gospodarki. Realizacja kursów stworzy warunki do rozwoju zawodowego poprzez zdobywanie nowych i specjalistycznych umiejętności, podniesienie kwalifikacji i kompetencji. W projekcie planowane jest również wsparcie praktycznej nauki zawodu poprzez adaptację i doposażenie pracowni w celu ich dostosowania do aktualnych potrzeb rynku pracy, wyzwań w zakresie transformacji cyfrowej i transformacji w kierunku zielonej gospodarki oraz inteligentnych i technologicznych specjalizacji regionu.

Okres realizacji projektu: 2024-09-02 – 2026-06-30

Całkowita wartość projektu wynosi: 7 716 173,52 zł
w tym:
- dofinansowanie z Unii Europejskiej 90%: 6 944 556,16 zł
- dofinansowanie z Budżetu Państwa 10%: 771 617,36 zł

Program: Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 (Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji)
Priorytet: FESL.10.00-Fundusze Europejskie na transformację
Działanie: FESL.10.23-Edukacja zawodowa w procesie sprawiedliwej transformacji regionu

FE plakat A3 jestem zawodowcem

#FunduszeUE